Fontos kutatási eredményeket mutattak be a kerámiatörténeti workshopon
Jelentős eredményeket mutattak be hétfőn a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Országos Levéltárának Bécsi kapu téri épületében 2024. október 21.-én rendezett workshopon, amely a magyar kerámiaipar államosítást követő fejlődését tárgyalta. Az esemény a Magyar Kerámia Szövetség öt éve indított kutatási programjának legfrissebb eredményeit ismertette, amely során kiemelt szerepet kaptak a levéltári források feldolgozása.
A rendezvényt Czetz Balázs, az MNL gyűjteményi főigazgató-helyettese, és Túri András, a Magyar Kerámia Szövetség elnöke nyitotta meg, köszöntve a résztvevőket. A workshop moderátora Katona Csaba történész, az MNL kommunikációs referense volt. A bevezető előadást Kiss András főlevéltáros, az MNL OL Gazdasági Levéltári Osztályának vezetője tartotta meg, aki hangsúlyozta a levéltári források feltárásának fontosságát a magyar kerámiaipar 20. századi történetének megértésében. Rávilágított arra, hogy a forrásanyagok segítségével a kutatók eddig ismeretlen részleteket tudtak feltárni az iparág államosítás utáni fejlődési folyamatairól, amelyek új megvilágításba helyezik a korszak ipartörténeti összefüggéseit.
Az előadások során azonban az is elhangzott, hogy bizonyos forrásokat még nem sikerült teljesen felkutatni, különösen az 1964-1982 között működő Finomkerámiaipari Művek (később FIM) anyagaiból. Ezek az iratok fontos információkat tartalmaznak az időszak kerámiaipari működéséről, szervezeteiről és a döntéshozatali mechanizmusokról, ezért a kutatások tovább folytatódnak annak érdekében, hogy ezeket az értékes dokumentumokat elérhetővé tegyék és beépítsék a történeti elemzésekbe.
A program keretében Szűts István Gergely, a Herendi Porcelánművészeti Múzeum igazgatója, Presztóczki Zoltán, az MNL Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárának főlevéltárosa, és Szilágyi B. András, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egyetemi adjunktusa osztották meg a kutatás során feltárt új információkat. Előadásaikban hangsúlyozták, hogy a levéltári kutatások eredményei nélkülözhetetlenek a korszak történeti rekonstruálásához és az iparág szerkezeti átalakulásainak megértéséhez.
A rendezvény zárásaként a résztvevők kérdéseket tehettek fel, és lehetőség nyílt kötetlen beszélgetésre is, amely során a szakértők további részletekkel szolgáltak a kutatási program eredményeiről.
Budapest, 2024. 10.22
Magyar Kerámia Szövetség
A magyar kerámiaipar történetének újabb fejezetei az államosítást követő időszakból.
A Magyar Kerámia Szövetség több mint 5 éve indította el kutatási programját a magyar kerámiaipar XX. századi történetének feltárására. A program legújabb eredményeit workshop keretében mutatják be neves szakértők, amelyre szeretettel várjuk Önt is.
Helyszín: Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára
1014 Budapest, Bécsi kapu tér 2-4. Konferencia- és előadóterem
Időpont: 2024. október 21. (hétfő) 10.30 - 14.00
Program:
10.30-11.00 Köszöntőt mondanak:
Dr. Czetz Balázs, gyűjteményi főigazgató-helyettes (Magyar Nemzeti Levéltár)
Túri András, elnök (Magyar Kerámia Szövetség)
11.00 Beszélgetés „Az újabb fejezetek a magyar kerámiaipar államosítást
követő fejlődéstörténetének vizsgálatához" című kutatási program legfrissebb
eredményeiről
Moderátor: Katona Csaba sajtóreferens, történész (Magyar Nemzeti Levéltár)
Bevezető előadás: Dr. Kiss András főlevéltáros, osztályvezető (MNL OL Gazdasági Levéltári Osztály)
Résztvevők:
Dr. Szűts István Gergely, igazgató (Herendi Porcelánművészeti Múzeum)
Presztóczki Zoltán főlevéltáros, osztályvezető (MNL CsCsVL)
Dr. Szilágyi B. András, egyetemi adjunktus (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem)
Kérdések, hozzászólások, vélemények
13.30 A workshop zárása
14.00 Kötetlen beszélgetés, kávé és frissítő mellett
A rendezvényen történő részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyre a következő linken keresztül kérünk 2024. október 18-ig jelentkezni.